Odkryj swój potencjał po przez wdrożenie niezawodnych technik, które doprowadzą Cię do radości, miłości, odwagi, zaufania, kreacji, akceptacji, zrozumienia, pewności siebie.

Nie czekaj, skontaktuj się ze mną już teraz!

A couple of women sitting on top of a hill
17 stycznia 2025

LEKARSTWO NA KŁAMSTWO ♥

Dziś zagłębimy się w temacie kłamstwa i odpowiemy na pytanie dlaczego kłamią inni i my sami.

Co do zasady kłamstwo to kolejna zasłona dymna naszych potrzeb i kłamiemy już od maleńkości.

Poniżej przedstawię Ci kilka mechanizmów obronnych

 

  1. Martwienie innych → potrzeba bezpieczeństwa.

 

By nie martwić swoich bliskich i nie stracić poczucia bezpieczeństwa, które nam dają – kłamiemy. Ten schemat potrafi utrzymywać się przez lata, jako dzieci nie mamy kompetencji, by rozwiązywać problemy i ze strachu przed utratą poczucia bezpieczeństwa, kłamiemy o stanie faktycznym. W dorosłym życiu dodatkowo przekształca się to w strach przed oceną i porażką.

 

Rozwiązanie: umiejętność zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, niewarunkowana czynnikami zewnętrznymi. Umysł bardzo często dopasowuje dialog wewnętrzny do uczuć, co powoduje irracjonalne zachowanie: skłania do kłamania, sarkazmu, złośliwości, obrażania, uciekania, wypominania, pretensjonalności, szukania winnych, innymi słowy zagłębia się w problem, zamiast w rozwiązanie

 

  1. Pragnienie podziwu→ potrzeba uznania

 

Naszą główną potrzebą jest uznanie i strach przed jego utratą wykorzystujemy kłamstwo. Często ważymy słowa, zmieniamy decyzje i nadmiernie próbujemy się dopasować, by tylko na uznano, chciano.

 

Rozwiązanie: praca z poczuciem wartości, wyznaczenie ważnych dla ciebie standardów, wyznaczenie granic.

 

  1. Obawa kary→ potrzeba ochrony

 

Kara za brak posłuszeństwa, która często zabiera Twoje zasoby wykształca mechanizm obronny, w którym za wszelką cenę chcesz je chronić. Tymi zasobami mogą być: spokój, beztroska, bliskość, zabawa, delikatność, wrażliwość i inne, która jest ściśle powiązana z również ze strachem przed utratą bliskiej osoby. W tym mechanizmie bardzo często występuje szantaż emocjonalny. Kłamiemy realizując potrzeby innych zamiast swoich.

 

Rozwiązanie: umiejętność swobodnego wyrażania swojej wrażliwości poprzez pozostawienie „na swoim” np. mimo gróźb odejścia lub zabrania czegoś.

 

  1. Pragnienie bycia zauważonym i docenionym → potrzeba uwagi

 

Dla odrobiny poklasku, klika miłych słów lub gestów, bardzo często „sprzedajemy” się za bezcen. Zazwyczaj naddajemy się, żyjemy dramatami innych ludzi i mamy nieodpartą chęć pomagania innym całkowicie zapominając o sobie. Opinia innych jest ważniejsza niż nasza własna. Okłamujemy siebie na poczet otrzymania atencji, uwagi.

 

Rozwiązanie: wyznaczenie celów, marzeń, drogi. Uświadomienie sobie kim jestem poprzez dowiedzenie się co lubię, co chcę.

 

  1. Strach przed rozczarowaniem → potrzeba przynależności

 

Dla poczucia wspólnoty i przynależności pozostajemy w środowisku, które nam nie służy. Żyjemy w cieniu, partnera, rodziców, przyjaciół, szefa grupy społecznej. Tam gdzie nas postawią tam stoję. Towarzyszy przy tym uczucie stagnacji, apatii i niechęci. Okłamujemy siebie i innych na poczet pseudo miłości, bliskości i czułości

 

Rozwiązanie: zmienienie środowiska, zmiana autorytetu lub stanie się autorytetem dla innych. Uświadomienie sobie strachu przed samotnością i dostrzeżenie, mimo, że jesteś w grupie to w głębi czujesz się samotnie. Akceptacja samotności i skorzystanie z jej zasobów.

 

  1. Brak umiejętności spełniania swoich potrzeb → potrzeba samorealizacji  

 

Nikt nas nie uczy w jaki sposób radzić sobie z emocjami, o czy informują nas uczucia i w jaki sposób je regulować. Potrzeby dzielą się na : fizyczne, emocjonalne i kreacji (tworzenia). Brak tej umiejętności sprawia, że w życiu panuje chaos.  Głód emocjonalny zajadamy, zapijamy, zakupujemy, zajeżdżamy. Brak snu lub odpoczynku rekompensujemy sobie przesadzoną reakcją emocjonalną. Tworzymy dramat i więcej problemów zamiast skupić się na rozwiązaniu. Zakłamujemy rzeczywistość bagatelizując stan faktyczny.

 

Rozwiązanie: samoregulacja fizyczna, emocjonalna i umysłowa. Zadbanie o swoje ciało (odpowiednia dieta, sen, ruch i odpoczynek). Zadbanie o swoją emocjonalność poprzez nabycie umiejętności spełniania swoich potrzeb. Zadbanie o umysł: medytacja, wyciszenie umysłu, ćwiczenie swojej uważności, bycie w tu i teraz

 

Zapraszam do zapoznania się z oferta w zakładce „Konsultacje” lub  „Kursy”  jeśli masz potrzebę rozpoznania i zgłębienia siebie.

 

Tule czule Adriana

 

 

 

 

Adriana Lubocka

Always Love

mentoring, wsparcie, medytacje, rozwój, sesje, warsztaty, przewodnictwo świata duchowego

mentoring, wsparcie, szkolenia, rozwój, sesje, warsztaty, przewodnictwo świata duchowego

Adriana Lubocka

mobile: (+48) 798 905 164

info@adriana-lubocka-always-love.pl