Odkryj swój potencjał po przez wdrożenie niezawodnych technik, które doprowadzą Cię do radości, miłości, odwagi, zaufania, kreacji, akceptacji, zrozumienia, pewności siebie.

Nie czekaj, skontaktuj się ze mną już teraz!

17 stycznia 2025

LEKARSTWO NA KŁAMSTWO ♥

Dziś zagłębimy się w temacie kłamstwa i odpowiemy na pytanie dlaczego kłamią inni i my sami.

Co do zasady kłamstwo to kolejna zasłona dymna naszych potrzeb i kłamiemy już od maleńkości.

Poniżej przedstawię Ci kilka mechanizmów obronnych

 

  1. Martwienie innych → potrzeba bezpieczeństwa.

 

By nie martwić swoich bliskich i nie stracić poczucia bezpieczeństwa, które nam dają – kłamiemy. Ten schemat potrafi utrzymywać się przez lata, jako dzieci nie mamy kompetencji, by rozwiązywać problemy i ze strachu przed utratą poczucia bezpieczeństwa, kłamiemy o stanie faktycznym. W dorosłym życiu dodatkowo przekształca się to w strach przed oceną i porażką.

 

Rozwiązanie: umiejętność zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, niewarunkowana czynnikami zewnętrznymi. Umysł bardzo często dopasowuje dialog wewnętrzny do uczuć, co powoduje irracjonalne zachowanie: skłania do kłamania, sarkazmu, złośliwości, obrażania, uciekania, wypominania, pretensjonalności, szukania winnych, innymi słowy zagłębia się w problem, zamiast w rozwiązanie

 

  1. Pragnienie podziwu→ potrzeba uznania

 

Naszą główną potrzebą jest uznanie i strach przed jego utratą wykorzystujemy kłamstwo. Często ważymy słowa, zmieniamy decyzje i nadmiernie próbujemy się dopasować, by tylko na uznano, chciano.

 

Rozwiązanie: praca z poczuciem wartości, wyznaczenie ważnych dla ciebie standardów, wyznaczenie granic.

 

  1. Obawa kary→ potrzeba ochrony

 

Kara za brak posłuszeństwa, która często zabiera Twoje zasoby wykształca mechanizm obronny, w którym za wszelką cenę chcesz je chronić. Tymi zasobami mogą być: spokój, beztroska, bliskość, zabawa, delikatność, wrażliwość i inne, która jest ściśle powiązana z również ze strachem przed utratą bliskiej osoby. W tym mechanizmie bardzo często występuje szantaż emocjonalny. Kłamiemy realizując potrzeby innych zamiast swoich.

 

Rozwiązanie: umiejętność swobodnego wyrażania swojej wrażliwości poprzez pozostawienie „na swoim” np. mimo gróźb odejścia lub zabrania czegoś.

 

  1. Pragnienie bycia zauważonym i docenionym → potrzeba uwagi

 

Dla odrobiny poklasku, klika miłych słów lub gestów, bardzo często „sprzedajemy” się za bezcen. Zazwyczaj naddajemy się, żyjemy dramatami innych ludzi i mamy nieodpartą chęć pomagania innym całkowicie zapominając o sobie. Opinia innych jest ważniejsza niż nasza własna. Okłamujemy siebie na poczet otrzymania atencji, uwagi.

 

Rozwiązanie: wyznaczenie celów, marzeń, drogi. Uświadomienie sobie kim jestem poprzez dowiedzenie się co lubię, co chcę.

 

  1. Strach przed rozczarowaniem → potrzeba przynależności

 

Dla poczucia wspólnoty i przynależności pozostajemy w środowisku, które nam nie służy. Żyjemy w cieniu, partnera, rodziców, przyjaciół, szefa grupy społecznej. Tam gdzie nas postawią tam stoję. Towarzyszy przy tym uczucie stagnacji, apatii i niechęci. Okłamujemy siebie i innych na poczet pseudo miłości, bliskości i czułości

 

Rozwiązanie: zmienienie środowiska, zmiana autorytetu lub stanie się autorytetem dla innych. Uświadomienie sobie strachu przed samotnością i dostrzeżenie, mimo, że jesteś w grupie to w głębi czujesz się samotnie. Akceptacja samotności i skorzystanie z jej zasobów.

 

  1. Brak umiejętności spełniania swoich potrzeb → potrzeba samorealizacji  

 

Nikt nas nie uczy w jaki sposób radzić sobie z emocjami, o czy informują nas uczucia i w jaki sposób je regulować. Potrzeby dzielą się na : fizyczne, emocjonalne i kreacji (tworzenia). Brak tej umiejętności sprawia, że w życiu panuje chaos.  Głód emocjonalny zajadamy, zapijamy, zakupujemy, zajeżdżamy. Brak snu lub odpoczynku rekompensujemy sobie przesadzoną reakcją emocjonalną. Tworzymy dramat i więcej problemów zamiast skupić się na rozwiązaniu. Zakłamujemy rzeczywistość bagatelizując stan faktyczny.

 

Rozwiązanie: samoregulacja fizyczna, emocjonalna i umysłowa. Zadbanie o swoje ciało (odpowiednia dieta, sen, ruch i odpoczynek). Zadbanie o swoją emocjonalność poprzez nabycie umiejętności spełniania swoich potrzeb. Zadbanie o umysł: medytacja, wyciszenie umysłu, ćwiczenie swojej uważności, bycie w tu i teraz

 

Zapraszam do zapoznania się z oferta w zakładce „Konsultacje” lub  „Kursy”  jeśli masz potrzebę rozpoznania i zgłębienia siebie.

 

Tule czule Adriana

 

 

 

 

Adriana Lubocka

Always Love

mentoring, wsparcie, medytacje, rozwój, sesje, warsztaty, przewodnictwo świata duchowego

mentoring, wsparcie, szkolenia, rozwój, sesje, warsztaty, przewodnictwo świata duchowego

Adriana Lubocka

mobile: (+48) 798 905 164

info@adriana-lubocka-always-love.pl